Vyberte si správného fotografa

Pořádáte firemní večírek, rodinnou sešlost nebo chystáte svatbu? Jednou z položek na vašem seznamu by měl být fotograf. Na výběr toho nejlepšího si dejte dost času, jedině tak budou vaše fotky vypadat skvěle. Máme pro vás pár tipů, jak si s výběrem poradit.

Výběr fotografa nepodceňujte a rozhodně si v rozpočtu vyčleňte dost peněz, protože později za toto rozhodnutí budete vděční.

Peníze (ne)jsou to hlavní

O penězích je všechno bohužel až v první řadě, jak se říká. Nebudeme předstírat, že důležité nejsou, ale cena by neměla být prvním a jediným rozhodujícím kritériem. Spíše byste se na ní měli dívat až při finálním výběru. Na začátku výběru se zaměřte spíš na kvalitu a způsob práce fotografa.

Nechte promluvit chemii

Chemie je důležitá pro všechny vztahy i pro ten mezi vámi a fotografem. Je jedno, jak tomu budete říkat, vzájemné sympatie, porozumění nebo chemie, ale to zkrátka důležité. Jedině tak budou výsledné fotografie odpovídat vašim představám a o to jde především.

Sejděte se předem

Nehraje roli, jak moc vás tlačí čas. Najděte si chvilku a potkejte se s fotografem. Poznáte ho, opadnou první zábrany, proberete detaily a sdělíte mu svá očekávání. Osobní kontakt je v tomto případě rozhodně lepší.

Žádný detail není malý

Možná si říkáte, potřebuji fotky z akce a potřebuji je rychle a levně. Jenomže je důležité, abyste věděli, co očekáváte. Svoje požadavky si ujasněte ještě před tím, než budete fotografa poptávat.

Potřebujete obrázky z firemní akce, stačí pouze akce nebo chcete dokumentovat i přípravy. Potřebujete je druhý den po akci, nebo na ně nespěcháte?

Chystáte se na rodinné focení v ateliéru? A chtěli byste mít fotky při odchodu s sebou v digitální podobě, nebo toužíte po portrétu na zeď. Preferujete nějaké barvy, styl či rekvizity?

Ke každému focení existuje bezpočet přístupů, právě proto byste si měli své představy s fotografem ujasnit předem. Pokud bude něco z vašich požadavků nereálné, fotograf vám to jistě sdělí.

Domluvte se na průběhu focení

Předem si domluvte i základní pravidla, podle kterých bude focení probíhat. V kolik hodin má přijít, jak dlouho by se měl zdržet, koho má fotit i to, do kdy má fotky dodat.

Nebojte se improvizace na místě, někdy přináší ty nejlepší výsledky. Nicméně jistý bodový scénář vám všechno hodně usnadní.

Ptejte se

Vždy se ptejte, neexistuje špatná otázka. Zeptejte se na všechno, co vás napadne v souvislosti s focením. Vy jste zákazník, je tedy na místě, abyste věděli, co přesně za své peníze dostanete.

Diskutujte

Dialog je na místě. Stejně tak jako je pro výsledný efekt důležité, aby fotograf splnil vaše přání, je také potřeba, abyste mu naslouchali. Jedině tak dosáhnete jedinečného výsledku, s kterým budete spokojení.

Samotný výběr fotografa může hodně ovlivnit to, jak budete na celou akci vzpomínat. Jistě chcete fotografie ze své svatby či jiné akce s hrdostí ukazovat a ne je schovávat v šuplíku. Když se budete držet našich tipů, jistě se vám takového podaří najít.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *